Translate

Use Google to translate the site. We are not responsible for the accuracy of the translation.
Uzmanību! Atceries iegādāties iebraukšanas caurlaidi Jūrmalā!

Kauguru kultūras nams

Sešdesmitajos gados Imants Ziedonis īsu brīdi dzīvoja Kauguros, kur viņam kā jaunajam, daudzsološajam dzejniekam piešķīra dzīvokli daudzdzīvokļu mājā Talsu šosejā 31. Šajā laikā, 1963. gadā, iznāca viņa otrais dzejoļu krājums “Sirds dinamīts”. 1969. gadā tika uzcelts kinoteātris “Kauguri” (tagad tur ir Kauguru Kultūras nams). Šeit jūrmalnieki ir skatījušies filmas, kuru radīšanā bija iesaistījies arī Imants Ziedonis. Jau kopš 1964. gada viņš rakstīja scenārijus mākslas, dokumentālajām un animācijas filmām. Pēc Imanta Ziedoņa scenārija uzņemtas dokumentālās filmas “Es esmu latvietis” (1990) un “Gājiens ar krokodilu” (1995) un mākslas filmas “Pūt, vējiņi” (1973), kas tapa kopā ar režisoru Gunāru Piesi, un “Puika” (1977), strādājot kopā ar režisoru Aivaru Freimani. Imanta Ziedoņa darbi ir bijuši iedvesmas avots piecām animācijas filmām, un viena no tām ir 1978. gadā veidotā animācijas filma “Suns Funs un vējš”, kuras pamatā, dzejnieka vārdiem sakot, ir “pasaka, kurā spēlējas, spēlējas, kamēr sāk spēlēt”. To var attiecināt arī uz Kauguru Kultūras nama jauniešu teātri “Eksperiments”, kurā “spēlējas, spēlējas, kamēr sāk spēlēt” teātri. Fragments no Imanta Ziedoņa “Pasakas, kurā spēlējas, spēlējas, kamēr sāk spēlēt”: “Un Vējš ar skursteni saķērušies uz jumta lēkāja un dziedāja: – Re, kā mūsu melnās cūkas Paceļas kā baltas pūkas! – Tas nu gan! – teica Suns Funs un apostīja pienenes pūkaino galviņu.
Tajā pašā brīdī galviņa izjuka un pacēlās gaisā. – Tas nu gan! – nošņaukājās Suns, un otra pūkgalviņa izputēja tieši pie purngala. Suns Funs pārbijās. – Vējš iekšā! –kliedza Suns. – Vējš iekšā! – Un saķēra ar abām priekšķepām purngalu. Sirds krūtīs dauzījās – bet nu skaidri juta gar ķepām, ka Vējš skrien pa paša degunu: iekšā – ārā, iekšā – ārā. – Mīļo sunīt! – kliedza Suns Funs un drāza uz savu suņubūdu, bet, jo ātrāk skrēja, jo juta, ka Vējš degunā svilpo: fī-fā, fī-fā! Pie būdas Suns iegrūda degunu dzēriena traukā, un tas noburbulēja kā pirmiņ pudele: ļurļur! burļur! Bet nebija vēl purnu izņēmis, kad jau ar vienu aci ieraudzīja: tepat blakām Vējš mētā un purina Zirgam asti. Nu gan bija jāpadomā; suns glaudīja ar ķepu ausi un domāja: – Vajag, vajag padomāt. Padomāja, bet to vien izdomāja, ka vajag padomāt.”
 

____________________________________________________________________
* Maršruts tapis sadarbībā ar Jūrmalas muzeju, JCB Alberta Kronenberga Slokas bibliotēku un JCB Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēku.

** Fotomateriāli no   Jūrmalas muzeja krājuma,  Jūrmalas kultūrtelpas un vides dizaina centra fotoarhīva, Baibas Ziedones Jansones un Vijas Freimanes privātā arhīva,  Arta Veigura foto.

Kauguru kultūras nams

Tuvākās vietas