Kas īsti ir Ziemeļblāzma
To mēdz dēvēt par polārblāzmu vai "Aurora borealis" ziemeļu puslodē un "Aurora australis" dienvidu puslodē. Zinātnieki skaidro, ka tā rodas no Saules, kuras stari tiecoties cauri Zemes magnētiskajam laukam veido dažādas krāsas atblāzmu debesīs. Magnetosfēra aizsargā Zemi no bīstamām starpzvaigžņu daļiņām, bet daļa nonākot līdz mūsu orbītai, Zemes augšējos slāņos rada zaļu, zilu, dzeltenu vai sarkanu gaismu.
Visbiežāk šī parādība novērojama ziemļvalstīs. Tā piemēram, Norveģijā novērojama ļoti liela Ziemeļblāzmu aktivitāte, tāpat arī daudzos Krievijas reģionos. Ar skaistiem ziemeļblāzmas skatiem var lepoties arī Somija un dažkārt skatāma arī Igaunijā. Starp citu – Ziemeļblāzma spilgti redzama arī Jaunzēlāndē, bet ne Austrālijā.
Eiropas vidienē gan tā ir retums. Bet tā kā dabā iespējams ir viss, tad noteiktos periodos šī īpašā, gaistošā debess parādība rudeņos un ziemās mēdz izgaismot arī Latvijas debessjumu?!
Jūrmalnieks un fotogrāfs Artis Veigurs sevi dēvē par kaislīgu Ziemeļblāzmas mednieku. Palūdzām padalīties ar saviem amata noslēpumiem, kā un kur vislabāk tā ķeras.
Protams, notvert ziemeļu skaituli nemaz nav tik viegli.