Uzmanību! No 1. aprīļa atceries iegādāties iebraukšanas caurlaidi.

Ziemeļblāzma Jūrmalā

Kas īsti ir Ziemeļblāzma

To mēdz dēvēt par polārblāzmu vai "Aurora borealis" ziemeļu puslodē un "Aurora australis" dienvidu puslodē. Zinātnieki skaidro, ka tā rodas no Saules, kuras stari tiecoties cauri Zemes magnētiskajam laukam  veido dažādas  krāsas atblāzmu debesīs. Magnetosfēra aizsargā Zemi no bīstamām starpzvaigžņu daļiņām, bet daļa nonākot līdz mūsu orbītai, Zemes augšējos slāņos rada zaļu, zilu, dzeltenu  vai sarkanu gaismu.

Visbiežāk  šī parādība novērojama ziemļvalstīs. Tā piemēram, Norveģijā novērojama ļoti liela Ziemeļblāzmu aktivitāte, tāpat arī daudzos Krievijas reģionos. Ar skaistiem ziemeļblāzmas skatiem var lepoties arī Somija un dažkārt skatāma arī Igaunijā. Starp citu – Ziemeļblāzma spilgti redzama arī Jaunzēlāndē, bet ne Austrālijā.

Eiropas vidienē gan tā ir retums. Bet tā kā dabā iespējams ir viss, tad noteiktos periodos šī īpašā, gaistošā debess parādība rudeņos un ziemās mēdz izgaismot arī Latvijas debessjumu?!

Ziemeļblāzmas mednieku stāsti

Jūrmalnieks un fotogrāfs Artis Veigurs sevi dēvē par kaislīgu Ziemeļblāzmas mednieku. Palūdzām padalīties ar saviem amata noslēpumiem, kā un kur vislabāk tā  ķeras. 

  • Ziemeļblāzmu vislabāk braukt skatīties uz tām pludmalēm, kur pēc iespējas mazāk mākslīgā apgaismojuma, kā piemēram Jaunķemeros.
  • Svarīgi arī, lai debessjumu neapgaismotu nakts spīdeklis mēness, tādēļ vislabākais laiks, kad braukt Ziemeļblāzmas lūkoties ir tukšā mēnesī sākot no rudens un līdz pat ziemas beigām.

Protams, notvert ziemeļu skaituli nemaz nav tik viegli.

  • Fotogrāfs iesaka mājas lapā sekot līdzi  ziemeļblāzmu prognozei.
  • Pastāv uzskats, ka Latvijā Ziemeļblāzmas gaismu var ieraudzīt, ja  specifiskais gaismas faktors ir virs 5KP, tad tā būs redzama pie pašas pamales un vislabāk tumšā vietā.
  • 2018. gadā, kad rudens vētras bija īpaši spēcīgas  šis faktors esot sasniedzis pat 7KP, kad fotogrāfam izdevās notvert jo īpaši spožas ziemeļblāzmas debesu gleznas.

Lietas, kas jāzin katram Ziemeļblāzmas tīkotājam

  • Ziemeļu skaistule parādās tumšās naktīs, bet lai to ieraudzītu ir jāapbruņojas ar pacietību, termosu karstas tējas un vislabāk, ja ir kompānija, jo sēdēt naktī tumsā vientulīgā jūras krastā nav īpaši omulīgi;
  • Un vēl, lai vai kā mēs negribētu ieraudzīt spožu Ziemeļblāzmas gaismu - vispožākā tā ieraugāma tieši caur stikla objektīva aci.

Ziemeļblāzma Jūrmalā
Ziemeļblāzma Jūrmalā
Ziemeļblāzma Jūrmalā
Ziemeļblāzma Jūrmalā

Tuvākās vietas