Jūrmalas pludmaļu ceļvedis
Jūrmala ir centrālais posms Rīgas līča piekrastē, kuru 24 kilometru garumā apskalo viegli sāļie (5-7 promiles) Baltijas jūras ūdeņi. Vēju un gaismas diktēta jūras krāsa mainās no viegli brūnganas līdz zilpelēkai un granīta pelēkai, bet liedags nemainīgi atmirdz kvarca smilšu zeltā. Gandrīz visas pludmales garumā stiepjas mežains kāpu valnis, kuru no vēja pūsmām un noskalošanās pasargā kārklu audzes. Lai gan sākotnēji piekrastes ainava var šķist viendabīga, tomēr pludmales raksturs un gaisotne mainās ik pārsimt metrus. To galvenokārt nosaka piegulošās apkaimes – vairāk nekā desmit atsevišķas pilsētas daļas un attālums no Jūrmalas centra.
Gluži tāpat kā autentiskas pērles – nav divu vienādu pludmaļu Jūrmalas piekrastes virtenē. No absolūti dzīvīgām urbānām pludmalēm tās pārtop teju neskartos savvaļas liedagos; tajās rodama vieta kā intensīvām sporta aktivitātēm, tā mierpilnām veselību stiprinošām nodarbībām; kā kopābūšanai, tā apcerīgai vientulībai; kā izsmalcinātām gastronomijas pieredzēm restorānos, tā vienkāršiem piknikiem.
Jūrmalas krasta līnija regulāri tiek tīrīta un irdināta, nepieļaujot jūras izmešu (jūras zāļu, aļģu u.c.) uzkrāšanos, tāpēc līdzenā pludmale ir piemērota gan patīkamām baskāju pastaigām, gan velobraucieniem. Ūdens kvalitāte oficiālajās Rīgas jūras līča peldvietās peldsezonas laikā tiek pārbaudīta divas reizes mēnesī. Pludmalēs sastopamajos informatīvajos stendos izvietotā informācija liecina, ka no vienpadsmit jūras līča oficiālajām peldvietām desmit peldvietās ilglaicīgā ūdens kvalitāte ir izcila. Savukārt aktuālā informācija par temperatūru, laika apstākļiem, saullēkta un saulrieta laiku pieejama Jūrmalas Tūrisma informācijas centra mājas lapā.
Lai arī turpmāk saglabātu ūdens kvalitāti, pludmales viesi tiek aicināti būt atbildīgi un ievērot sabiedriskās kārtības noteikumus un higiēnas prasības. Ņemiet vērā, ka pludmalēs ir aizliegts smēķēt, ievest dzīvniekus, kā arī nakšņot un celt teltis.
PILSĒTAS CENTRĀLĀ PLUDMALE
Majoru pludmale
Majoru pludmale – centrālā Jūrmalas pludmale. Gluži kā svārsta mehānisms, tā ātri vien noregulēs jūsu brīvdienu baudītāja kompasu – valdzinās palikt šajā visnotaļ dzīvīgajā epicentrā vai tomēr doties austrumu vai rietumu virzienā.
Pludmales baltajās atduras virkne klusāku un skaļāku Majoru apkaimes ieliņu. Jau vēsturiski šī bijusi nozīmīga un atpūtnieku iecienīta pludmale, par ko liecina vairākas ievērojamas celtnes kāpu zonā, tostarp tās, kurās meklējami 19./20. gadsimta kūrorta spa aizsākumi.
Vasarīgās dienās atpūtnieku skaits, kas šeit meklē savu vietu zem saules, ir visai ievērojams. Pludmalē iespējams izvēlēties gan īres zviļņus rūpīgi iekārtotās atpūtas zonās, gan vienkārši izklāt pludmales paladziņus vietā, kas šķiet piemērotākā. Pēc atspirdzinājumiem un maltītes šeit tālu nav jāmeklē – tos piedāvā gan vienkāršākas sezonālās kafejnīcas, gan vissezonas restorāni ar pārdomātu ēdienkarti.
No kafejnīcām atskanošā mūzikas ritmu kakofonija un dzīves svinēšanas gaisotne Majoru liedagā nerimstas līdz vakara stundai. Pludmali iespējams baudīt arī naktī, kad īpašu burvību tai piešķir izgaismotā gandrīz kilometru garā promenāde, kas stiepjas no Turaidas ielas līdz Tirgoņu ielai.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Sezonas laikā kūrortviesnīca Baltic Beach Hotel & SPA par Jūrmalas viesu labsajūtu rūpējas arī pašā liedagā, un Beach Bar & Grill ērtajos zviļņos piedāvā street food ēdienkarti un gardus kokteiļus.
- Kafejnīca Summertime ar lieliskiem uz grila gatavotiem ēdieniem rodama divās Majoru pludmales lokācijās – pie izejas uz jūru Mālpils ielas un Teātra ielas galā.
- Stiklotais namiņš ar terasi Simply Beach House (Pilsoņu iela 1) darbojas visu sezonu un baudījumam piedāvā lieliskus kokteiļus un pārdomātu ēdienkarti. Turklāt kafejnīcas tuvumā nereti sarūpēts kāds pārsteigums – ar apbrīnojamu rūpību izstrādāta smilšu skulptūra!
Kas apskatāms tuvumā:
- “Jūras paviljona” ēka Tirgoņu ielā 1 – jūgendstila ēka ar stūra tornīti, savulaik nozīmīgs sabiedriskais centrs.
- Divstāvu koka celtne ar augstu cokolu pludmales pusē un kokgriezumu detaļām Pilsoņu ielā 1 – kādreizējā Emīlijas Rācenes peldu iestāde, kurā piedāvāja karstās vannas.
- Bronzas skulptūra “Bruņurupucis” pie izejas uz jūru Tirgoņu ielas galā, kas simbolizē mūža ilgumu (autors J.Bārda, 1995).
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: ir.
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: betona seguma nobrauktuve Pilsoņu ielas galā.
- WC: pie izejas uz jūru Kaiju ielas un Viktorijas ielas galā; glābšanas stacijas ēkā Pilsoņu ielas tuvumā.
- Dušas: pie izejas uz jūru Kaiju ielas galā.
- Kāju mazgājamie krāni: pie izejas uz jūru Viktorijas ielas galā.
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru Pilsoņu ielas galā.
- Sporta iespējas: pludmales sporta centrs The Beach Majori pie izejas uz jūru Kaiju ielas galā – pludmales futbola, volejbola, tenisa un handbola laukumi.
- Ūdens sporta iespējas: nav.
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – no Turaidas ielas līdz Viktorijas ielai; no Teātra ielas līdz Ērgļu ielai. Mierīgā – no Viktorijas ielas līdz Teātra ielai.
PLUDMALES PILSĒTAS AUSTRUMU VIRZIENĀ
Dzintaru pludmale
Jūrmalas prominentākās apkaimes pludmale, kas kļuvusi arī par īpašu galamērķi kultūrbaudītājiem. Ik gadu “Jūrmalas festivāla” ietvaros agrā vasaras rīta stundā pludmali ieskandina “Saullēkta koncerts” ar Elbas Filharmonijas galveno ērģelnieci Ivetu Apkalnu, bet citkārt pludmalē atbalsojas mūzikas skaņas no tuvējās Dzintaru koncertzāles. Tāpat Dzintaru liedagā tiek uzturēta brīvdabas izstāžu tradīcija, kurā pludmales viesu vērtējumam tiek nodoti vides mākslas objekti – dabas un cilvēka radošās mijiedarbības artefakti.
Karstās vasaras dienās lielākā atpūtnieku koncentrācija sastopama tuvāk galvenajiem ‘vārtiem’ uz pludmali – pie izejas uz jūru Turaidas ielas galā.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Restorāns Light House Jurmala (Gulbenes iela 1a) atrodas kuģim līdzīgā viesnīcas ēkā pašās pludmales smiltīs un piedāvā plašu Vidusjūras ēdienu, grilētu jūras velšu, dārzeņu un sulīgu gaļas ēdienu klāstu.
- Pludmales kafejnīca Summertime pie izejas uz jūru Drustu ielas galā.
Kas apskatāms tuvumā:
- Dzintaru koncertzāle Turaidas ielā 1 – ēka, kura simfoniskā saspēlē sevī apvieno gan 30. gadu romantisma stila fasādi, gan 60. gados būvēto brīvdabas koncertzāli. Zīmīga Latvijas koncertdzīves pieturvieta.
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: ir.
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali – pie izejas uz jūru Turaidas ielas galā.
- WC: starp Rūjienas un Lazdonas ielām; Drustu ielas un Ainažu ielas galā.
- pie izejas uz jūru Rūjienas ielas, Drustu ielas un Kr. Barona ielas galā.
- Dušas: pie izejas uz jūru Rūjienas ielas galā
- Kāju mazgājamie krāni: pie izejas uz jūru Turaidas ielas un Drustu ielas galā.
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru Drustu ielas galā.
- Sporta iespējas: trenažieri – pie izejas uz jūru Gulbenes ielas galā; vingrošanas stieņi pie izejas uz jūru Mālpils ielas galā.
- Ūdenssporta iespējas: nav.
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – no Turaidas ielas līdz Madonas ielai. Mierīgā – no Madonas ielas līdz Drustu ielai.
Bulduru pludmale
Arī Bulduru pludmalē karstākās vasaras dienās veidojas cieši jo cieši smiltīs izklātu krāsainu dvielīšu mozaīka, tomēr arī tukšie laukumi kļūst aizvien plašāki. Tur bērni jau krietni brīvāk var ļauties rotaļām smiltīs un pacietīgai smilšu piļu būvei. Arī pludmales kafejnīcu aina Bulduru pludmalē ir krietni retinātāka, taču kā zīmīgākais pludmales gastronomijas un relaksācijas flagmanis šeit darbojas pludmales klubs Legend Beach.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Pludmales kafejnīca Summertime pie izejas uz jūru Vienības prospekta galā.
- Pludmales klubs Legend Beach pie izejas uz jūru 4. līnijas galā.
Kas apskatāms tuvumā:
- Bulduri uzskatāmi par pilsētas lepnāko villu un savrupmāju apkaimi, taču pludmali no lepnās Jūrmalas dažādu laikmetu arhitektūras zieda šķir plaša, reljefa mežainu kāpu teritorija. Ja ir vēlme apgūt abas šīs stihijas, iespējams doties pagarākā pastaigā vai velobraucienā pa celiņu, kas cieši nostiepts gar grezno savrupnamu ‘sētas pusi’ un vijas cauri kāpu mežam Lielupes virzienā. Sākumpunkts šim maršrutam meklējams vides objekta “Baltijas straume” (autors K.Līdums, 2022) tuvumā – pie izejas uz jūru Vienības prospekta galā.
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: ir.
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali – pie izejas uz jūru Vienības prospekta galā.
- WC: pie izejas uz jūru Vienības prospekta galā (pielāgota arī cilvēkiem ratiņkrēslos).
- Dušas: pie izejas uz jūru Ainažu ielas galā.
- Kāju mazgājamie krāni: pie izejas uz jūru Vienības prospekta galā.
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru 6. līnijas un Kr. Barona ielas galā.
- Sporta iespējas: volejbols – 6. līnijā, starp 1. un 2. līniju; starp 8. un 9. līniju.
- Ūdens sporta iespējas: nav.
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – no 5. līdz 9. līnijai. Mierīgā – no 5. līdz 2. līnijai.
Lielupes pludmale
Teju neskarto, savvaļas liedagam pielīdzināmo Lielupes pludmali raksturo paprāvs smilšu valnis. Tā seklajā ieplakā iespējams baudīt pilnīgu aizvēju, ja vien pieciešat tajā izsējušās asās smilgas un robustās zāles.
Pludmales kāpu zonu veido apbūves neskartā Ragakāpas dabas parka teritorija. Tai priekšā, kā caurspīdīgi dienas aizkari, zaļo pamatīga jauno, slaiko priedīšu audze, bet aiz tām – leknais priežu mežs. Šeit iztālēm vērojams, kā lidmašīnas met prominento loku virs līča, lai nolaistos Rīgas lidostā. Šī aina debesīs atgādina par civilizācijas tuvumu, jo citādi par to šeit nekas neatgādina. Klusums pludmalē ir teju apdullinošs.
Pludmale pie Lielupes grīvas
Pludmale, kurā upe sveicina jūru, atgādina nebeidzamu smilšu tuksnesi – ne velti 300 metrus garo liedagu un plašo kailo kāpu teritoriju vietējie iesaukuši par “pasaules malu”. Šeit var baudīt dziļu mieru un klusumu, ja vien to nepārtrauc šeit nereti sastopamie ūdens moto entuziasti.
Šo Lielupes pludmales daļu iecienījuši arī nūdisma kultūras piekritēji, turklāt jau kopš cara laikiem. Tāpēc nebrīnieties, ja nelielā pludmales nogrieznī uz vēja sadzītu smilšu kukuržņu fona manīsiet pa kādam brīvdomīgam kailķermenim.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Kafejnīcu pludmalē nav, taču šo to ēdamu un dzeramu iespējams paķert “Michelin” apbalvotā šefpavāra – jūrmalnieka Laura Aleksejeva – iedibinātajā Food Truck 36. Line treilerī, tieši pie autostāvvietas 36. līnijas galā.
Kas apskatāms tuvumā:
- Lielupes pludmali kāpu zonā pārrauga Buļļuciema bāka – vienīgā bāka Jūrmalā. Tās 28 m augstais tornis ar sarkanu un baltu dēļu apšuvumu redzams no jebkuras vietas liedagā.
- Baudīt Lielupes pirmatnīgumu un neskarto dabu iespējams Ragakāpas dabas parkā, kas ir 800 m garš un 100 m plats mežains smilšu kalns – viena no augstākajām kāpām (12-17 m) Latvijā. Šeit sagaida sastapšanās ar retiem un aizsargājamiem augiem, ja paveicās – arī bezbailīgām stirnām.
Noderīga informācija:
- Pludmali pie Lielupes grīvas iespējams sasniegt ar auto pa Vikingu ielu, tad kājām pa Tīklu ielu un cauri mežam.
- Glābšanas stacija/postenis: nav
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali – pie izejas uz jūru 36. līnijas galā.
- WC: pie izejas uz jūru P. Stradiņa ielas galā.
- Dušas: nav
- Kāju mazgājamie krāni: nav
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru 36. līnijas galā; starp 13. līnijas un 14. līnijas izejām uz jūru.
- Sporta iespējas: volejbols – 6. līnijā, starp 1. un 2. līniju; starp 8. un 9. līniju. Trenažieri – pie izejas uz jūru 36. līnijas galā.
- Ūdens sporta iespējas: ar kaitbordu, vindsērfingu atļauts nodarboties no peldvietas “Lielupe” robežas uz Lielupes grīvas pusi 600 m austrumu virzienā. Iespēja nogādāt ūdensmotociklu – 36. līnijas galā.
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – no 36. līnijas 700 m uz ietekas pusi. Mierīgā – no 36. līdz 33. līnijai.
PLUDMALES PILSĒTAS RIETUMU VIRZIENĀ
Dubultu pludmale
Pludmales pērļu virtenē nākamā, kas izvietojusies no centrālās Majoru pludmales rietumu virzienā – ir Dubultu pludmale. Aizvien gana dzīvīga, tomēr šeit lielāko rosību veido paši pludmales viesi, nododoties dažādām brīvdabas aktivitātēm. Vietā, kur Baznīcas iela atduras pludmalē, aktīvā zonā iezīmējas abpus koka laipai, bet viļņus šeit šķeļ ūdensmotocikli. Nomaļāku pludmales baudījumu atradīsiet Jaundubultu virzienā.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Dubultu pludmale šobrīd kļuvusi par īpašu gastronomijas galamērķi – vieni turp dodas, lai spēcinošu maltīti ieturētu Kaukāza virtuves restorānā Kinza House (Baznīcas iela 2/3), citi – lai nodotos izsmalcinātai gastronomiski pieredzei restorānā 36. Line Grill Restaurant (Baznīcas iela 2b), kuru novērtējis prestižais restorānu ceļvedis “Michelin Guide”.
Kas apskatāms tuvumā:
- Skulptūra “Aspazija kāpās” (autore O.Šilova, 2020) Aspazijas ielas galā – veltīta izcilajai latviešu dzejniecei Aspazijai un atrodas netālu no mājas, kurā viņa aizvadīja mūža pēdējos desmit gadus.
- Bijušās sanatorijas “Marienbāde” reminiscences atgādinās par aizgājušo kūrotpilsētas zelta laiku godību, kā arī spītu, ar kādu pludmalē visdziļāk izbūvētā ēka spējusi turēties pretim jūras vējiem (Z.Meierovica prospekts 41/43).
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: nav.
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali – pie izejas uz jūru Kļavu ielas galā.
- WC: pie izejas uz jūru Kļavu ielas galā (pielāgota arī cilvēkiem ratiņkrēslos).
- Dušas: nav.
- Kāju mazgājamie krāni: pie izejas uz jūru Kļavu ielas galā.
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru Parka ielas, Baznīcas ielas un Kļavu ielas galā.
- Sporta iespējas: volejbols – starp Baznīcas un Parka ielu; pie izejas uz jūru Ogres ielas galā.
- Ūdens sporta iespējas: iespēja nogādāt ūdensmotociklu – Kļavu ielas galā.
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – no Baznīcas ielas līdz Ogres ielai. Mierīgā – no Parka ielas līdz Baznīcas ielai.
Jaundubultu un Pumpuru pludmales
Jaundubultu un Pumpuru pludmales viennozīmīgi ir galamērķi mierīgās atpūtas cienītājiem. Nereti pludmalēs manāmi vien vietējie atpūtnieki, tomēr arī šeit izvietotas sezonālās kafejnīcas – vieglai maltītei vai atspirdzinājumiem. Šīs ir arī lieliskas pludmales izvēles tiem, kuri laiskas saules un jūras peldes vēlas apvienot ar veselību stiprinošām pastaigām kāpās.
Kas apskatāms tuvumā:
- Mežainā kāpu strēle, kas stiepjas Jaundubultu un Pumpuru garumā ir izcila vieta mežtaku pastaigai. Jaundubultu teritorijā kāpa ir krūmaināka, savukārt Pumpuros to veido tīrs priežu mežs ar mīkstu sūnu paklāju. Šeit aptuveni 2 km garumā izveidota “Labsajūtas dabas taka” (posmā no Baznīcas ielas līdz Amatas ielai) – atpūtai, izziņai un fiziskām aktivitātēm. Šīs piejūras kāpas dažādo reljefu pa skuju un čiekuru bruģētām taciņām var baudīt kā gājēji un nūjotāji, tā rūdīti skrējēji.
- Skulpturāls objekts “Raiņa priedes” (autors K.Gulbis, 2014) Amatas ielas tuvumā – uzstādīts dzejnieka Raiņa iecienītā atpūtas vietā, kurai viņš veltīja dzejoli “Lauztās priedes”, un kas simboliski iemūžina atmiņas un liecību par laiku, vietu un tās notikumiem.
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: nav.
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali; speciālas pārģērbšanas kabīnes; pielāgota WC – pie izejas uz jūru Līgatnes ielas galā (Jaundubulti).
- WC: pie izejas uz jūru Līgatnes ielas galā (Jaundubulti).
- Dušas: nav.
- Kāju mazgājamie krāni: nav.
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru Salacas ielas galā (Pumpuri).
- Sporta iespējas: trenažieri – pie izejas uz jūru Braslas ielas galā (Jaundubulti).
- Ūdens sporta iespējas: ar kaitbordu, vindsērfingu atļauts nodarboties no Upes ielas līdz Gundegas ielai (Pumpuri).
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – no Iecavas ielas līdz Gundegas ielai (Pumpuri). Mierīgā – no Salacas ielas līdz Iecavas ielai (Pumpuri).
Mellužu un Asaru pludmales
Šīs pludmales sasniedz tie, kuri pārliecināti par vēlmi pludmali baudīt savrupi. Nereti pat simts metru garumā nesastapsiet nevienu dzīvu dvēseli, ja nu vienīgi sezonālo kafejnīcu tuvumā. Pludmales ainavā līdzās zaļajai kāpu meža līnijai iezīmējas izteikta kārklu josla, kas rudeņos kļūst sarkanīga. Arī Mellužu un Asaru kāpas ir izstaigājamas pa šaurām taciņām, kuras šur tur šķērso kāda šaura ūdens tērcīte, kas turpat arī izsus baltajās smiltīs – lielās jūras ūdeņus nemaz nesatikusi.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Pludmales kafejnīca Stories Mellužos (starp Dārzu un Krūmu ielām) piedāvā ne tikai maltīti un atspirdzinājumus, bet arī plašu pasākumu un nodarbību programmu.
Kas apskatāms tuvumā:
- Asaru priekškāpas zonā – Kāpu ielā 85 – atrodas neliela, sena kapsēta ar jūgendstila kapu pieminekļiem un grezni kaltiem krustiem un sētiņām.
- Mellužu, Asaru un Vaivaru apkaimes savieno Kāpu iela, kas lepojas ar greznu savrupmāju un vasarnīcu apbūvi, no kurām dažas ir iekļautas kultūrvēsturiskajā apbūvē un vēl dažas ievērojamo celtņu sarakstā.
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: ir (Melluži).
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali – pie izejas uz jūru Dzimtenes ielas galā (Asari).
- WC: pie izejas uz jūru Upes ielas, Dārzu ielas, Rožu ielas galā (Melluži); Dzimtenes ielas galā (Asari).
- Dušas: pie izejas uz jūru Dzimtenes ielas galā (Asari).
- Kāju mazgājamie krāni: pie izejas uz jūru Rožu ielas, Dārzu ielas, Upes ielas galā (Melluži).
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru Puķu ielas galā; Rožu ielas galā (Melluži); Dzimtenes ielas galā (Asari).
- Sporta iespējas: volejbols Mellužos – starp Upes un Peldu ielām; starp Rožu un Magoņu ielām. Volejbols Asaros – no Zaru ielas līdz Dzimtenes ielai; starp Rūsiņa un Birzes ielām. Trenažieri – pie izejas uz jūru Rožu ielas galā (Melluži); Dzimtenes ielas galā (Asari).
- Ūdens sporta iespējas: ar kaitbordu, vindsērfingu atļauts nodarboties Asaros (no peldvietas “Asari” robežas 600 m austrumu virzienā). Iespēja nogādāt ūdensmotociklu – Dzimtenes ielas galā (Asari).
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – 700 m rietumu virzienā no Dzimtenes ielas (Asari). Mierīgā – 100 m austrumu virzienā no Dzimtenes ielas (Asari).
Vaivaru pludmale
Vaivaru pludmales raksturu nosaka Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” tuvums. Šeit bieži novērojamas jogas un nūjošanas nodarbības. Šeit visbiežāk maršrutu uzsāk vai noslēdz garo pastaigu vai riteņbraukšanas cienītāji.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Vaivaru pludmalē sezonālās kafejnīcas nav izvietotas, taču, kopš vēsturiskajā Vaivaru stacijā (15 min gājiena attālumā) atvērta Stacija Vaivari Pizza (Laimdotas iela 15), pludmale kļuvusi par līdzpaņemtās picas un citu gardumu piknika vietu.
Kas apskatāms tuvumā:
- Jūrmalai neraksturīgā mūra ēka, kas atrodas Kāpu ielā 153/155, ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis, vēsturiski celts kā meiteņu pansijas-internātskolas ēka. Tā ir būvēta no šķeltiem laukakmeņiem un ir masīvs historisma arhitektūras paraugs, kuram vieglumu piešķir piebūvētās koka verandas. Aristokrātiskas muižas iespaidu rada piebrauktuve no abām pusēm.
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: nav.
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali; speciālas pārģērbšanas kabīnes; pielāgota WC – pie izejas uz jūru Vēju ielas galā.
- WC: pie izejas uz jūru Atbalss ielas; Vēju ielas galā.
- Dušas: nav.
- Kāju mazgātāji: pie izejas uz jūru Vēju ielas galā.
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru Vēju ielas galā.
- Sporta iespējas: volejbols – no Zaru ielas līdz Dzimtenes ielai; starp Rūsiņa un Birzes ielām. Trenažieri – pie kempinga “Vaivari” (Atbalss iela 1).
- Ūdens sporta iespējas: nav.
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – 300 m rietumu virzienā no Vēju ielas. Mierīgā zona – 100 m austrumu virzienā no Vēju ielas.
Kauguru pludmale
Kauguru pludmale ir absolūta vietējo 'republika'. To nosaka tai pieguļošais Kauguru rajons, kurā dzīvo lielākā daļa pastāvīgo pilsētas iedzīvotāju. Šajā pludmales nogrieznī arī izpaliek mežainā kāpa – tās vietā jaušama savrupmāju apbūve. Tas ir vecais Kaugurciems – bijušais zvejniekciems. Pa retai zvejnieku ciemata liecībai iespējams samanīt vecu, sašķiebušos koka namiņu un satrunējušu laiviņu veidolā to pagalmos.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Kā viena no šādām, daļēji inscenētām, zvejnieku sētām ir kafejnīca Kūriņš (Kaugurciema iela 47) – institūcija ar vēsturi, kas ar savu krietnu ēdienu piedāvājumu neizbēgami nodrošinās sāta sajūtu.
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: ir.
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali; speciālas pārģērbšanas kabīnes; peldrati, trīsriteņi un tandēmriteņi glābšanas stacijā (tālr.: +371 29103212, (tikai Jūrmalas iedzīvotājiem!)); pielāgota WC – pie izejas uz jūru Kapteiņa Zolta ielas galā.
- WC: pie izejas uz jūru Draudzības ielas galā; glābšanas stacijas ēkā.
- Dušas: pie izejas uz jūru Draudzības ielā.
- Kāju mazgātāji: pie izejas uz jūru Kapteiņa Zolta ielas galā.
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru Kapteiņa Zolta ielas galā un Zvārtas ielas galā; no
- Vēžu ielas līdz Glūdas ielai.
- Sporta iespējas: līdztekas, pievilkšanās stieņi un trenažieris – pie izejas uz jūru Kapteiņa Zolta ielas galā.
- Ūdens sporta iespējas: ar kaitbordu, vindsērfingu atļauts nodarboties no Brekšu ielas 600 m rietumu virzienā. Iespēja nogādāt ūdensmotociklu – Kapteiņa Zolta ielas galā.
- Aktīvās / mierīgās atpūtas zonas: aktīvā – 900 m rietumu virzienā no Kapteiņa Zolta ielas. Mierīgā – 300 m austrumu virzienā no Kapteiņa Zolta ielas.
Jaunķemeru pludmale
Šī jau ir pludmale, kurā baltās smilšu strēles plašums būtiski sašaurinās. Pretēji tuksnešainajām, cilvēku nomīdītājām pludmalēm, šeit dabai cikliski tiek dota iespēja atgūties – augiem un smilgām atjaunoties, tāpēc pludmalē vietām teju līdz ūdens malai izsējušās biezlapainas sālsvirzas vai smiltāju kāpukviesis.
Kur ieturēties un atspirdzināties:
- Gandrīz kā pašpietiekams pludmales apkārtnes galamērķis ir restorāns Neptūns (Jaunķemeru ceļš 1). Tieši šeit savulaik atradies 1912. gadā atklātā Ķemeru-Jaunķemeru tramvaja līnijas galapunkts, kura tuvumā 1968. gadā tika uzbūvēts restorāns, kas savu darbību turpina vēl joprojām, tāpēc uzskatāms par vecāko restorānu Jūrmalā. Tā ēdienkartē sajaukušās visdažādākās virtuves, bet tā apkārtni 'pārrauga' jūras dieva Neptūna skulpturāli atveidi.
Noderīga informācija:
- Glābšanas stacija/postenis: nav.
- Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos: pielāgota nobrauktuve uz pludmali; speciālas pārģērbšanas kabīnes; pielāgota WC – Brīzes iela. Pielāgota nobrauktuve uz pludmali – Jaunķemeru ceļš.
- WC: pie izejas uz jūru Brīzes ielas galā.
- Dušas: nav.
- Kāju mazgātāji: pie izejas uz jūru Brīzes ielas galā.
- Rotaļu laukumi: pie izejas uz jūru Brīzes ielas galā.
- Sporta iespējas: nav
- Ūdens sporta iespējas: iespēja nogādāt ūdensmotociklu – Jaunķemeru ceļa gals.