Translate

Use Google to translate the site. We are not responsible for the accuracy of the translation.
Uzmanību! Atceries iegādāties iebraukšanas caurlaidi Jūrmalā!

Ķemeru ūdenstornis

No 1956. līdz 1962. gadam Imants Ziedonis ar ģimeni – sievu Ritmu un meitiņu Baibu – dzīvoja Ķemeros, Robežu ielā. Netālu no viņu mājas tecēja Vēršupīte, kas līkumo cauri Ķemeru parkam. Šeit 1962. gadā piedzima dēls Rimants. Šis laiks Imanta Ziedoņa dzīvē saistāms gan ar pirmajiem literārajiem darbiem, gan ar darbu skolā un bibliotēkā, gan ar ģimenes dzīvi. Ķemeri un ģimene bija Imanta Ziedoņa iedvesmas avots.

Imants Ziedonis kopā ar ģimeni bieži pastaigājies pa Ķemeru parku, mēdzis aiziet līdz Mīlestības ozolam, kas līdz šodienai diemžēl nav saglabājies. Dzejnieka meita Baiba Ziedone-Jansone atceras, ka tētis, pastaigājoties gar krāšņajām puķudobēm, nereti devies līdz sēravotam “Ķirzaciņa”, kur vienmēr bija jānomazgā mute – lai ilgāk jauns būtu. Šo laiku caurvij laimīgas atmiņas. Dzejnieka meita atceras, ka ģimene nebija turīga, naudiņas trūcis, tāpēc tētim bijis ļoti liels prieks par publikācijām un pirmajiem saņemtajiem honorāriem. Baibas atmiņā palikušas spilgtas epizodes no bērnības Ķemeros, kā kopā ar tēti staigājuši parkā līdz sēravotam, kā tētis aiz sajūsmas, ka ir saņēmis honorāru par publikāciju, aizmirsis viņu pastā, un kā viņa ar jauno aitādas kažociņu iekritusi Vēršupītē. Tētis uztraucies par meitas pārdrošību: kā gan viņa  iedomājusies aukstā laikā brist upē?! Baiba arī atceras, ka tētis ņēmis viņu līdzi uz Rīgu; reiz skrējuši uz vilcienu, kavējuši un ielēkuši jau braucošā vilcienā. Tolaik vilcieniem bija atveramas durvis, kuras varēja atvērt arī tad, kad vilciens jau bija sācis kustību. Baiba atceras arī, ka dzīvokļa veranda, kur tētis strādāja, nebija apkurināma. Lai nomazgātos, ģimene izmantoja lielu metāla vannu un sildīja ūdeni. Imanta sieva Ritma bija skolotāja, un, tā kā 1. septembrī parasti tika dāvināti daudz ziedu un nepietika vāžu, skolēnu dāvātie ziedi tika salikti metāla vannā.

____________________________________________________________________
* Maršruts tapis sadarbībā ar Jūrmalas muzeju, JCB Alberta Kronenberga Slokas bibliotēku un JCB Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēku.

** Fotomateriāli no   Jūrmalas muzeja krājuma,  Jūrmalas kultūrtelpas un vides dizaina centra fotoarhīva, Baibas Ziedones Jansones un Vijas Freimanes privātā arhīva,  Arta Veigura foto.

Ķemeru ūdenstornis
Ķemeru ūdenstornis