Jūrmala – dabas ritmā: pilsēta prāta un ķermeņa harmonijai
Grūti atrast vēl kādu salīdzinoši nelielu pilsētu, kas vienlaikus piedāvātu tik plašas rekreācijas iespējas, augstu vides kvalitāti, ko nodrošina neskartas dabas tuvums, un daudzveidīgu kultūras piedāvājumu. Tieši šīs kvalitātes veido pamatu cilvēka fiziskajai un emocionālajai labbūtībai. Lai pilnvērtīgi sagatavotos gada tumšākajam laikam, rudens sezonā Jūrmala piedāvā virkni iespēju izmantot tās īpašos resursus, baudīt neatkārtojamo atmosfēru, – un atjaunot spēkus un prātu.
Vai zinājāt, ka tieši Jūrmala visā Latvijas pilsētu saimē bija pirmā, kurai Pasaules Veselības organizācija piešķīra godpilno “Veselīgas pilsētas” statusu? Šo titulu Jūrmala nes jau kopš 2005. gada, taču veselība ir bijusi pilsētas dzīvesveida atslēga jau kopš 19. gadsimta sākuma, kad, bagāta ar ārstnieciskajiem resursiem, tā attīstījās kopsolī ar citām nu jau leģendārām Eiropas kūrortpilsētām.
Šis vēstures paragrāfs ir pamats tam, kā Jūrmala veidojas arī šodien. Pilsēta saglabā un attīsta savas vēsturiskās veselību un labsajūtu veicinošās īpašības – jūras un mežu tuvumu, augsto gaisa kvalitāti, kā arī teritorijā esošos balneoloģiskos resursus (ārstnieciskās dūņas un minerālūdeņus). Papildus tam, mūsdienās Jūrmalai pievienojušies augstas kvalitātes rehabilitācijas un SPA centri, paplašinot iespējas rūpēties par veselību un labsajūtu. Tāpat, līdzās ārstniecībai un dziedniecībai, Jūrmalas kūrortpilsēta piedāvā arī dažāda veida atpūtu – mierpilnu vai aktīvāku, bet viennozīmīgi enerģētiski uzlādējošu un labsajūtu veicinošu.
Dziedniecība un rehabilitācija
Vai zinājāt, ka Jūrmalas zemes dzīles slēpj vērtīgus minerālūdeņus, kas veicinājuši bagātīgu ārstniecisko kūdras dūņu un sapropeļa dūņu veidošanos Jūrmalas ezeros? Un vai zinājāt, ka Jūrmala ir vienīgā vieta, kur tiek īstenota šo dziedniecisko resursu ieguve, padarot to par īpašu galamērķi tiem, kas meklē dziedināšanu un rehabilitāciju? Vēl vairāk, Jūrmala izceļas ar savu plašo dziedniecības un rehabilitācijas pakalpojumu klāstu, ko nodrošina augsti kvalificēti medicīnas speciālisti. Iespējams, šī ir iespēja, kuru jūs nevēlaties palaist garām!
Kā viens no unikālajiem ārstniecības galamērķiem Jūrmalā ir Kūrorta rehabilitācijas centrs “Jaunķemeri”. Ķemeru Nacionālā parka teritorijas ieskautā rehabilitācijas iestāde aizvien uztur dzīvas vēsturiskās kūrorta ārstēšanas tradīcijas, tostarp piedāvājot autentiskās dūņu un sērūdeņraža vannas. Savukārt Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari” piedāvā multidisciplināru medicīnisko rehabilitāciju, kas vērsta uz cilvēku veselības stiprināšanu un profilaksi. Lielu lomu centra darbībā spēlē modernas tehnoloģijas, piemēram, gaitas robots LokomatPro vai virtuālās realitātes sistēma Mirarehab, taču pāri visam – profesionāla mediķu komanda, kas nodrošina efektīvu un individuāli pielāgotu aprūpi. Tikmēr Klīnika “Dzintari” specializējas psiholoģiskās veselības uzlabošanā ar daudzveidīgām terapijām, piemēram, mākslas, kustību un EMDR terapiju, palīdzot atrast un atraisīt emocionālos iemeslus, kas cilvēkā radījuši nemieru un trauksmi. Sociālās integrācijas valsts aģentūra piedāvā vienas no modernākajām sociālās rehabilitācijas iespējām Baltijā un ir izcila izvēle tiem, kas meklē efektīvu un holistisku rehabilitāciju.
Vairāk par ārstniecības iespējām lasiet sadaļā “Sanatorijas un rehabilitācija”.
SPA pakalpojumi
Neiztrūkstošs pieturpunkts ķermeņa un prāta atslodzes meklējumos, veselības uzlabošanā un vispārējās labsajūtas veicināšanā ir SPA apmeklējums. Piemēram, Baltic Beach Hotel & SPA piedāvā ekskluzīvu pieredzi ar trim relaksācijas zonām, kuras ietver baseinu ar attīrītu jūras ūdeni un desmit dažādām pirtīm. Īpaši izceļas plašais masāžu klāsts, tostarp eksotiskas taizemiešu, indiešu un ķīniešu masāžas. Hotel Jūrmala SPA piedāvā vairāk nekā 100 procedūras, kas ietver gan tradicionālas, gan mūsdienīgas pieejas, tostarp dažādas masāžas, sejas un ķermeņa kopšanas procedūras, ūdens terapijas, kā arī relaksējošas pirtis un saunas. Lielupe by Semarah Hotels ir vieta, kur rast dabisku un ekoloģisku pieeju ar Latvijai raksturīgiem rituāliem, eksotiskām procedūrām un sāls istabu. Kurshi Hotel & SPA izceļas ar Hammam rituāliem, austrumniecisko tvaika pirti un pašu izstrādātiem skrubjiem, kā arī efektīvām sejas un ķermeņa procedūrām.
Vairāk par SPA pakalpojumu iespējām lasiet sadaļā “SPA un skaistumkopšana”.
Aktivitātes svaigā gaisā
Jūrmala reizē ir gan balneoloģisks, gan arī klimatisks kūrorts. Maigais piejūras klimats kopā ar fitoncīdiem (bioloģiski aktīvas vielas, kas iznīcina mikroorganismus) bagātajiem priežu mežiem sniedz īpašu vērtību veselību veicinošām pastaigām vai veloaktivitātēm plašā un teju nebeidzamā teritorijā, padarot tās ne tikai patīkamas, bet arī īpaši labvēlīgas veselībai. Turklāt Jūrmala, kuras pilsētas apbūve veidota harmonijā ar dabu, piedāvā daudzveidīgas iespējas aktivitātēm svaigā gaisā, papildinot tās ar kultūrvēsturisku baudījumu.
Jūs vienmēr varat izvēlēties pastaigu maršrutus pilsētvidē (skatiet sadaļu “Pilsētas maršruti”) vai doties dabas miera dzīlēs, piemēram, pa kādu no dabas taku maršrutiem (skatiet sadaļu “Dabas taku maršruti”). Ķemeru kūrorta parks, ar saviem vēsturiskajiem celiņiem un tiltiņiem, piedāvā romantisku pastaigu pa Latvijas senāko publisko dārzu ārpus Rīgas. savukārt viens no izcilākajiem dabas maršrutiem ir Lielā Ķemeru tīreļa laipa, kas vijas cauri 8000 gadus senajai purva mežonībai. Šī no koka dēļiem būvētā, 3,4 kilometrus garā taka ved cauri purva ainavai, kur varēsiet baudīt skatu uz iegareniem ezeriņiem, akačiem, sūnu klajumumiem, kā arī purva priedīšu un vaivariņu valstību. Savukārt pavisam sirreāla pastaigu pieredze būs purva brišana ar purva kurpēm.
Vēl viens dabas brīnums ir Melnalkšņu dumbrāja laipa, kas ved cauri Vēršupītes palienes mežam – dabiskam, cilvēku maz ietekmētam mežam, kurā dominē melnalkšņi, bet sastopamas arī apses, ozoli un oši. Tiem, kas vēlas nonākt solīti tuvāk dabas dziednieciskajam spēkam, ieteicams doties pa Lūžņu grāvja sēravota taku, kas 3,1 kilometru garumā piedāvā pastaigu pa Ķemeru apkārtnes mežiem un iepazīstina ar šejienes visspēcīgāko dziedniecisko sēravotu. Sēra dīķu laipa ir vēl viena izcila vieta, kur vērot Latvijā reti sastopamu dabas parādību – sērūdens avotiem izplūstot virszemē, veidojas dīķi, kuros uzkrājas no avotiem plūstošais ūdens. Aizraujoša ir arī Slokas ezera taka, kas vijas gar ūdensputniem bagātā ezera krastiem un apkārtējiem mežiem. Savukārt Ragakāpas dabas parks piedāvā apmeklētājiem divas dabas takas, kas ļauj iepazīt veco priežu mežu, kāpu ainavu un tur sastopamos aizsargājamos augus un izzināt parka unikālo ekosistēmu.
Jūrmalā vienmēr ir iespējams atrast kādu mežainu vai purvainu taku, nemaz nerunājot par 20 kilometru garo piekrasti, kuru teju visā garumā iespējams izstaigāt cauri kāpām. Tiem, kas nav gatavi “ilgajam ceļam kāpās”, ir īpaši izveidota labiekārtota “Labsajūtas taka” – posmā no Baznīcas ielas Dubultos līdz Amatas ielai Pumpuros, kur aptuveni 2 kilometru garumā var nodoties atpūtai, izziņai un fiziskām aktivitātēm. Bet tiem, kas dod priekšroku aktivitātēm pie plašā jūras horizonta, paveras nebeidzamas baltā smilšu liedaga iespējas (skatiet sadaļu “Pludmaļu ceļvedis”). Šeit varat doties pastaigās, skriet, nūjot, braukt ar velosipēdu (skatiet sadaļu “Velomaršruti”). Turklāt Jūrmala ir daļa no 1200 km garā Baltijas jūras piekrastes pārgājienu maršruta “Jūrtaka”, kas ved no Nidas ciema pie Lietuvas robežas līdz Tallinai. Tomēr atcerieties – jūs vienmēr varat atrast savu unikālo Jūrmalas maršrutu, vienkārši ejot un ļaujoties tam, kurp jūs ved jūsu iekšējais intuitīvais labsajūtas kompass.
Mākslas un mūzikas dziedinošais spēks
Vai zinājāt, ka jau kopš 2019. gada Pasaules Veselības organizācija aktīvi vērš uzmanību faktam, ka māksla ievērojami mazina slogu veselības aprūpei, veicinot slimību profilaksi, veselības uzlabošanu un ārstēšanu? Vairāki tūkstoši pētījumu apliecina mākslas pozitīvo ietekmi – kāpēc gan neiedot vitamīnu devu arī savai emocionālajai labbūtībai un caur mākslu neieskatīties sevis neapzinātajos nostūros?
Līdzās brīnišķīgajai Jūrmalas vēsturiskajai arhitektūrai, kuras harmoniskās fasādes, šķiet, sakārto un līdzsvaro arī prāta konstrukcijas, pilsēta piedāvā virkni muzeju un izstāžu telpu, kurās iedvesmoties, rast saikni ar citu pieredzēm un emocijām, ieraudzīt pasauli no cita skatpunkta un bagātināt savu emocionālo pieredzi.
Jūrmalas muzejs piedāvā mainīgo izstāžu programmu, kurā nereti apskatāms tieši Jūrmalas mākslinieku sniegums; līdz šī gada beigām muzejā vērts apmeklēt gleznotāja Anša Artuma piemiņas izstādi “∞ Mirklis” (16/10–29/12). Savukārt Mākslas stacija “Dubulti” piedāvā laikmetīgās mākslas ekspozīcijas savdabīgā, jūras bangu atgādinošā modernisma dzelzceļa stacijas ēkā, un rudens/ziemas sezonā nāk klajā ar zviedru fotogrāfa Larsa Tūnbjērka izstādi “Skaistais neglītajā un nejaukais šķietami skaistajā” (25/10–26/01). Bulduru Izstāžu nams piedāvā gan Jūrmalas mākslinieku, gan citvalstu autoru darbus, kā arī aplūkot Jūrmalas leģendas – sava laika izcilākā latviešu ainavu gleznotāja Valda Buša (1924-2014) darbnīcu. Rudens sezonā Izstāžu nams izrāda Astras Šēnbergas laikmetīgās keramikas izstādi “Viss ir galvā” (11/09–02/11) un aicina apmeklēt konkursizstādi “Cik vērts?” (06/11–28/12), kas veltīta personiski, valstiski un globāli aktuālām tēmām. Savukārt Vitālija Jermolajeva gleznu teātris “Inner Light” sniedz ieskatu maģiskās glezniecības dzīlēs.
Nevienam nav svešas arī mūzikas dziedinošās spējas. Jūrmalas gadsimtu senās mūzikas tradīcijas šobrīd turpina Dzintaru koncertzāle, kas ietverta Latvijas kultūras kanonā un ir viena no lielākajām brīvdabas koncertzālēm Baltijas valstīs. Ik gadu šeit notiek ap 150 augstas kvalitātes pasākumu, piesaistot aptuveni 150 000 apmeklētājus no Latvijas un ārvalstīm. Līdz šī gada beigām koncertzālēs programmā vērts vērst uzmanību tādiem afišas pieturpunktiem, kā “Divi Osokini” (12/10), kurā Andrejs un Georgijs Osokini izpildīs Haidna, Bēthovena, Debisī un Ravēla darbus; “VOICELESS: čellu burvība” (19/10) programmā uztāsies Lietuvas čellu ansamblis ar klasikas un mūsdienu skaņdarbiem; “Filma “Amadejs” ar Vestardu Šimku” (10/11) – Vestards Šimkus uzstāsies filmas “Amadejs” pavadījumā; Rīgas Doma zēnu kora Ziemassvētku koncerts” (27/12); un “Vecgada koncerts un Vīnes valsis” (31/12).
Vairāk par kultūras iespējām lasiet sadaļā “Māksla un kultūra” un “Pasākumi”.
Kulinārā labsajūta: pasaules virtuvju bagātība
Arī izcila maltīte ir svarīga labsajūtas sastāvdaļa, un Jūrmala piedāvā izbaudīt dažādu nacionālo virtuvju daudzveidību vienuviet. No Kaukāza un Vidusāzijas garšām līdz Austrumeiropas tradīcijām un Vidusjūras ēdieniem, kā arī izcilām Latvijas nacionālās virtuves interpretācijām. Rudens sezonā pilsētā būs īpaša iespēja nobaudīt pasaules garšas Jūrmalas restorānu nedēļas ietvaros (19/11–01/12)
Vairāk par gastronomijas iespējām lasiet sadaļā “Ēd un Dzer”.