Viena diena Jūrmalā
Jūrmala ir unikāla ar tās daudzpusīgo kūrortpilsētas baudījumu, kuru gūt iespējams arī pavisam neilgā laika posmā. Piesātinātu vienas dienas pilsētpieredzi nodrošina Jūrmalas savdabīgais ģeogrāfiskais izvietojums – neierastā kārtā pilsēta atrodas uz sauszemes starp diviem krastiem. No vienas puses to apskalo Rīgas jūras līča ūdeņi, no otras – Lielupe, bet viducī to stiprina kultūras kodols, kas kopumā veido izcilus nosacījumus dienas maršrutu dažādībai.
Kā sākumpunktu šim piedzīvojumamieteicams izraudzīties Jūrmalas centru – Majorus. Tieši iepretim dzelzceļa stacijai atrodas Tūrisma informācijas centrs (Lienes iela 5), kura šarmantajā divstāvu koka namiņā vajadzības gadījumā iespējams saņemt vērtīgas norādes. Tomēr jau laikus apzinoties sevi interesējošo dienas noskaņu un dinamiku, maršrutu var ieplānot patstāvīgi, izvēloties mierpilnāku pastaigu prom no centra Dubultu virzienā vai piesātinātāku kursu – cauri centram Dzintaru virzienā.
Mierpilna pastaiga virzienā no Majoriem uz Dubultiem
Pirmajā gadījumā pilsētbaudītāja kompasu ir jānoorientē uz rietumiem un jādodas gar upi pretēji tās plūdumam. Ceļā gar ainavisko Dubultu cilpu jeb vietu, kur upe met ievērojamu loku un visciešāk pietuvojas līcim, kā pieturpunktu vērts izraudzīties Aspazijas māju (Z.Meierovica prospekts 18/20). Senatnīgais koka divstāvu nams sevī glabā 20. gadsimta 30. gadu interjera esenci, un tā krāšņā viesu salona, omulīgās verandas un greznās darbistabas sienas iepazīstina ar vienu no izcilākajām latviešu dzejniecēm – Aspaziju (1865-1943).
Ceļa turpinājumā iespējams nonākt vietā, kur Jūrmalas pilsētas teritorija ir tikai 350 metrus plata. Šeit jau attālēm pamanīsiet ievērojamo Dubultu stacijas arhitektonisko formu – spilgtu modernisma stila būvi. Šodien tās jūras bangai līdzīgā apjoma paspārnē rodama Mākslas stacija “Dubulti” – Eiropā vienīgā laikmetīgās mākslas telpa, kas darbojas funkcionējošā dzelzceļa stacijas ēkā.
Kā pretmets abām šīm jauno laiku stihijām, tieši pretim pāri ielai savā klusā godībā slejas Dubultu evaņģēliski luteriskā baznīca (Baznīcas iela 13) – viens no ievērojamākajiem jūgendstila dievnamiem Latvijā, kura koptēls pārsteidz ar fasādes faktūru kontrastiem, bet iekštelpas ar interjera atturīguma radīto noskaņu.
Kad gars un acis pabaroti, laiks spēcinošai maltītei Kaukāza virtuves restorānā Kinza House (Baznīcas iela 2/3) vai izsmalcinātai gastronomiskajai pieredzei restorānā 36. line Grill Restaurant (Baznīcas iela 2b), kuru novērtējis prestižais restorānu ceļvedis “Michelin Guide”. Tur, izjūtot līča viļņu dzestro elpu, baudāmas jūras veltes un uz grila gatavoti zivju ēdieni. Jūras nebeidzamā dāsnuma iedvesmoti, nesteidzīgā solī variet mērot ceļu pa pludmali vai meža taciņām cauri kāpām – atpakaļ Majoru virzienā.
Piesātināts maršruts virzienā no Majoriem uz Dzintariem
Uzsākot Jūrmalas baudījumu Majoros, kā pirmo pieturpunktu vērts izraudzīties Jūrmalas pilsētas muzeju (Tirgoņu iela 29), kura ekspozīcijas apskate sniegs priekšstatu par kūrortpilsētas vēsturi, tās spa un peldu kultūras pirmsākumiem. Līdzās vēsturiskajai ekspozīcijai muzejā novērtējama arī mainīgo izstāžu programma, kurā nereti apskatāms tieši Jūrmalas mākslinieku sniegums.
Tālāk gluži vēsturiskā garā laiks “promenādēt” Dzintaru virzienā cauri pilsētas galvenajai artērijai – Jomas ielai, kas arī vēsturiski bijusi pilsētas viesu centrālā satikšanās vieta. Šeit sevi parādot un citus apskatot, iespējams novērtēt pilsētas restorānu un kafejnīcu scēnu, kurā sastopas teju visas pasaules garšas, kā arī izraudzīties kaut ko no mazo veikaliņu un ielu suvenīru stendu piedāvājuma.
No Jomas ielas novirzoties pa kreisi, iespējams izraudzīties arī klusāku maršrutu – pa Jūras ielu vai līkumojot cauri mazo ieliņu musturam. Tās atklās unikālo Jūrmalas arhitektūras stāstu, ko veido 19./20. gadsimta koka apbūve – jūgendstila un nacionālā romantisma vasarnīcas. Namus akcentējošie tornīši, stiklotās verandas un meistarīgie fasāžu apdares kokgriezumi šai pastaigai piešķirs īpašu citas laiktelpas dimensiju.
Ēka, kurā sadzīvo visdažādāko laikmetu arhitektūras liecības, ir Jomas ielu noslēdzošā Dzintaru koncertzāle (Turaidas iela 1, pieteikšanās ekskursijām) – zīmīga Latvijas koncertdzīves pieturvieta. Simfoniskā saspēlē tā sevī apvieno gan 30. gadu romantisma stila fasādi, aiz kuras ieslēpta vēsturiskā slēgtā zāle, gan 60. gados būvēto atklāto zāli, kas mūzikas baudījumu ļauj papildināt ar jūras tuvuma dabas skaņām.
Tālāk iespējams izvēlēties dabai pietuvinātāku maršrutu un doties uz Dzintaru mežaparku (Lazdonas iela), lai dziļi krūtīs ievilktu priežu fitoncīdiem bagātīgo, aromātisko gaisu, un tad pacelties virs staltajiem skujkokiem 38 metru augstumā, lai baudītu jūras horizontu no skatu torņa.
No putna lidojuma tikko redzētais jūras tuvums aicinās to izbaudīt arī klātienē, tāpēc tad īstais laiks doties uz pludmali un iegremdēt pēdas baltajās kvarca smiltīs. Baudot mūžam mainīgo jūras ūdens plašumu, kas no liegi zilas spoguļvirsmas var sakulties baltās viļņu galotnēs, vērojot liedaga mainību ar sarkano kārklu un zaļā meža līniju – iespējams doties atpakaļ Majoru virzienā.
Majoru pludmalē fotogrāfiskai piemiņai iespējams uzņemt attēlu pie tur izvietotā pilsētas logotipa, tā dienas stāstam pieliekot izteiksmīgu parakstu “Jūrmala”. Savukārt turpat kāpā – veiksmes vārdā vērts pieskarties bronzas skulptūrai “Bruņurupucis” (Tirgoņu iela 1). Tā simbolizē mūža ilgumu, kas nozīmē arī neskaitāmas iespējas atgriezties Jūrmalā, lai izbaudītu arī citus vienas dienas maršrutus.
Starp citu, kā transportu atpakaļceļam iespējams izvēlēties arī kuģīti “Elizabete”, kas atiet no piestātnes Rīgas ielā 2a, plkst. 18:00, un līdz Rīgai aizvizinās 2,5 h laikā.