Jūrmala ziemā: miera, plašuma un siltuma pieredzes
Ziemā Jūrmala iegrimst klusumā – burzma un duna norimst, pludmalēs paveras bezgalīgi plašumi bez nevienas dzīvas būtnes, arī ielas pēkšņi šķiet garākas – līdz pat to tālākajam skatpunktam nereti nemanīsiet nevienu pretimnācēju. Taču šis mierpilnais klusums nav tukšuma zīme – drīzāk iespēja ieraudzīt citādu Jūrmalas būtību. Šajā gada laikā Jūrmala ir īpašs galamērķis tiem, kuri harmoniski sadzīvo ar savu ziemeļniecisko izcelsmi un labrāt rod prieku un baudījumu arī šajā rāmajā un pārdomu pilnajā sezonā.
Papildus tam, ka Jūrmala sniedz piejūras teritorijai raksturīgās dabas baudījumu ar dziļu klusumu, tā nāk klājā arī ar kūrortpilsētas relaksējošo spa piedāvājumu, kurā īpaša vieta ir pirts tradīcijām un silto ūdeņu procedūrām, kā arī izcilu gastronomisko pieredzi, kas ļauj izbaudīt ziemas omulību pilsētas restorānos. Turklāt ziemīgā pilsēta atklāj vēl kādu šarmu – kailās koku zarotnes ļauj ieraudzīt vēsturiskās arhitektūras izsmalcinātās fasādes, kas atgādina par Jūrmalas unikālo kultūrvidi. Tāpat pilsētā nenoklust arī mākslas un mūzikas strāvojums – gluži pretēji, ziema kļūst par aktīvu Jūrmalas kultūrsezonu.
Ziemīgās piejūras pilsētas dabas baudījums – mūžzaļo mežu audzes, sniega un ledus plašumi
Vai zinājāt, ka tieši Jūrmalā ir Latvijas vissiltākās ziemas ar visnepastāvīgāko un īslaicīgāko sniega segu, garākajiem bezsala un bezsalnu periodiem? Šie maigie ziemas apstākļi ļauj, sevi saudzējot, izbaudīt dabas burvību un Jūrmalas ziemas ainavas – ledū sastingušo Lielupi, sniegotos liedaga plašumus un mūžzaļās priežu audzes, kas piedāvā lieliskas iespējas pastaigām, ļaujot izjust ziemas rāmo burvību.
Ziema ir laiks, kad kāpās zem sniega segas pazūd taciņas, aicinot būt pirmajiem, kas iezīmē savus jaunus maršrutus un visā plašajā pludmalē iemin pirmās pēdas baltajā, neskartajā sniegā. Šajā laikā jūras un priežu smarža ir mazliet noklususi un salā sastingusi – tagad šeit smaržo pēc sniega un svaiguma…
Ne tikai svaiga sniega brišana vilina ziemas entuziastus – Jūrmalu ar tās pludmales apvāršņiem, kāpām un mežiem novērtē tie, kas ziemā izmanto iespēju neskartajā sniegā iezīmēt savas distanču slēpju sliedes. Sniegotajā ziemas periodā slēpošanas trases tiek ierīkotas gan Jūrmalas pilsētas pludmalē, gan Dzintaru mežaparkā, kas, ziemā izgaismots, aicina baudīt aktīvu atpūtu. Starp citu, īpaši pievilcīgs slēpošanai šajā laikā ir mežs Mellužos – teritorijā starp Dārzu ielu un Valtera prospektu, kas stiepjas līdz Slokas ielai gar Lielupes krastu, piedāvājot slēpošanu ziemas klusumā.
Egle un priede – mūžzaļie ziemas simboli – ir Jūrmalas dabas lielākā bagātība. Šie majestātiskie skujeņi var būt lieliski pastaigu pavadoņi gan kāpās, kas 24 kilometru garumā stiepjas gar piekrasti, gan atsevišķos parkos un mežu teritorijās. Te, pilsētā, kopta piejūras priežu meža teritorija ir Dzintaru mežaparks, savukārt autentisku un mežonīgu pieredzi piedāvā Ragakāpas dabas parks Buļļuciemā, kur plešas vecākais un dabiskākais mežu masīvs. Šeit priedes ir vairāk nekā 200 gadus vecas, dažām sasniedzot pat 300 gadu vecumu. Pastaigu laikā pamanīsiet, kā šo seno koku stumbri liekušies, gadus simtiem klausīdami stiprajiem vējiem, bet tiem blakus stiepjas vēl pilnīgi taisnas jauno priežu audzītes.
Interesants priežu izpētes galamērķis ir Darmštates priežu audze, kas veidota 19. gadsimta beigās, kad Rīgas reģiona galvenais mežzinis Eižens Ostvalds, cerēdams uz milzu peļņu, importēja priežu sēklas no Vācijas. Diemžēl cerētie “brīnumkoki” tā arī neizauga – sēklas izrādījās Latvijas klimatam nepiemērotas, un audze kļuva par līku un šķību koku masīvu. Šī 4,9 hektāru lielā audze, kas saglabājusies līdz mūsdienām, šodien ir dabas liegums un uzskatāms apliecinājums tam, ka daba nepakļaujas cilvēka manipulācijām.
Kā īpašs ziemas dabas fenomens Jūrmalā bieži novērojami iespaidīgi ledus krāvumi, kas veidojas pavasaros pēc bargākām ziemām. Stiprie vēji uzstumj saplaisājušās ledus plāksnes citu virs citas, veidojot ledus kalnus, kuru augstums var sasniegt pat 10 metrus. Tomēr, ņemot vērā mainīgo klimatu, šādas parādības mūsdienās ir grūtāk prognozējamas.
Vairāk dabas pastaigu maršrutiem lasiet sadaļā “Dabas parki un objekti” un “Dabas taku maršruti”.
Ziemas labsajūtas rituāli: pirts un silto ūdeņu piedāvājums
Ziemas mēneši vienmēr ir rosinājuši meklēt veidus, kā sasildīt ķermeni. Ziemeļnieki izkopuši pirts un silto ūdeņu tradīcijas, un mūsdienās Jūrmala piedāvā plašas iespējas apvienot šo seno tradīciju ar modernu komfortu. Relaksāciju baseini, pirtis un burbuļvannas – tā ir lieliska iespēja ne tikai sasildīties, bet arī uzlabot pašsajūtu un atgūt enerģiju.
Ja reiz jūras tuvumā, tad Baltic Beach Hotel & SPA arī ziemā piedāvā Sea Wellness baseinu, kurā izmantots jūras dzīļu ūdens. Tas, attīrīts un uzsildīts līdz +28–30 °C, ir izcili atslābinošs baudījums ķermenim, ko iespējams papildināt ar Himalaju sāls saunas vai ciedra pirts apmeklējumu. Lielupe by Semarah Hotels ir lieliska vieta gan individuālai relaksācijai, gan atpūtai ģimenes lokā. Centrs piedāvā baseinu ar kaskādēm pieaugušajiem un siltu baseinu bērniem, somu saunu ar sausu karstumu, kas palīdz atslābināt muskuļus un attīrīt ādu, kā arī turku pirti ar maigu mitru siltumu, kas uzlabo elpceļu veselību un nodrošina ādas mitrināšanu. Hotel Jūrmala SPA piedāvājums ietver trīs dažādu temperatūru baseinus, burbuļvannas un vairākas pirtis. Apmeklētāji var baudīt romiešu pirti, klasisku 80 °C somu pirti un īpaši karsto 100 °C somu pirti un zemu mitruma līmeni, kas veidota zvejnieku stilā, izmantojot dabīgu koksni un žadeīta akmeņus krāsnī. Aromātiskā pirts ar zāļu patīkamo aromātu piedāvā maigu relaksāciju 60 °C siltumā, savukārt sāls pirts, kurā tvaiks apvienojas ar sāls iedarbību, ne tikai attīra un mitrina ādu, bet arī nodrošina pozitīvu ietekmi, kas saglabājas vēl ilgi pēc apmeklējuma. Kurshi Hotel & SPA piedāvā ziemā uz brīdi iemigušajai dabai pietuvinātu, mierpilnu atpūtu pirts zonā, kurā iespējams baudīt zāļu tējas un pirts procedūras ar dabas veltēm. Procedūras ietver tradicionālu pēršanu ar ozola un bērza slotām vai aromātisku rituālu ar eikalipta slotām un masāžas elementiem. Atsevišķos rituālos tiek izmantoti dabīgi skrubji un Latvijas ezeru dūņas ādas attīrīšanai un kopšanai. Procedūrās ietilpst arī kāju vanniņas ar zāļu novārījumu, pīlings un aromātiskas ķermeņa kopšanas tehnikas, kuras papildina dabisko materiālu slotas, medus un citrusaugļi, nodrošinot harmonisku un rūpīgu kopšanu.
Vairāk par SPA pakalpojumu iespējām lasiet sadaļā “SPA un skaistumkopšana”.
Ziemas ārstniecības piedāvājumi Jūrmalā
Kā viens no unikālajiem ārstniecības galamērķiem Jūrmalā ir Kūrorta rehabilitācijas centrs “Jaunķemeri”, kas aizvien uztur dzīvas vēsturiskās kūrorta ārstēšanas tradīcijas, tostarp piedāvājot autentiskās dūņu un sērūdeņraža vannas. Centrs ziemā piedāvā īpašo programmu “ZiemasSPĒKS” (01/12/2024–31/01/2025), kas apvieno tradicionālās ārstniecības metodes un mūsdienīgas terapijas, lai stiprinātu veselību un vairotu enerģiju (piedāvājumam nepieciešams obligāts nosūtījums no ģimenes ārsta vai cita speciālista (!)). “ZiemasSPĒKA” programmā iekļautas ārstnieciskas un relaksējošas procedūras, tostarp minerālūdens vannas, dūņu terapijas, grupu fizioterapija un kardiotreniņi ar dozētu slodzi. To papildina nūjošanas un pastaigu nodarbības ar Smovey riņķiem, sāls terapija, hidromasāžas un limfodrenāžas procedūras. Relaksāciju nodrošina mūzikas terapija, rīta rosme un medicīniskais Cigun, papildus iespējams baudīt skābekļa kokteiļus un gaisa peldes jeb aeroterapiju.
Ja vēlaties izmēģināt ko īpašu, Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari” piedāvā baseinu, kurā tiek izmantots minerālūdens no 500 metru dziļuma. Ūdens uzsildīts līdz +29–31 °C, un tā dabiskās īpašības ir lieliski piemērotas pašsajūtas uzlabošanai.
Vairāk par ārstniecības iespējām lasiet sadaļā “Sanatorijas un rehabilitācija”.
Ziemas atkailinātās arhitektūras fasādes
Ziemā, kad koku lapotnes aizkars ir pilnībā nokritis, skatam paveras Jūrmalas tradicionālās koka arhitektūras fasādes. Katrs logu slēģos izgrieztais raksts, jumtgales ornaments, ziedu motīvs savilcēs, tornītis un vējrādis uzskatāmi parāda savu smalkumu. Stikloto verandu zilie, sarkanie un baltie kvadrātiņi tad ir teju vienīgie krāsu akcenti ziemas baltās un pelēkās krāsas vienveidībā.
Šis gadalaiks padara Jūrmalu par īpašu pastaigu galamērķi, kur katra ēka ne tikai priecē ar savu arhitektonisko bagātību, bet arī rosina iztēli – domājot par dzīvi aiz silti izgaismotajiem logiem gan šodien, gan laikā, kad šie nami tika celti.
Vairāk par pilsētas arhitektūras maršrutiem lasiet sadaļā “Pilsētas maršruti”.
Ziemas kultūrsezona izstāžu zālēs un Dzintaru koncertzālē
Ziema ir kultūrsezonas laiks, kad pilsētas kultūrtelpas kļūst par siltu patvērumu, piedāvājot vietu, kur bagātināt prātu un garu, kamēr viss cits ir šķietami noklusis.
Jūrmalas muzejs piedāvā daudzveidīgu mainīgo izstāžu programmu, kas nereti izceļ tieši vietējo mākslinieku radošumu, bet šosezon apmeklētājiem ir iespēja iepazīt īpašu ekspozīciju “1 + 1 + 1 = 1” Sloka + Ķemeri + Rīgas Jūrmalas rajons = Jūrmala (līdz 18/05/2025), kas veltīta Jūrmalas 65 gadu jubilejai. Šī izstāde apvieno iedzīvotāju atmiņas un artefaktus, lai stāstītu par trīs bijušajām neatkarīgajām pilsētām – Sloku, Ķemeriem un Rīgas Jūrmalu – kas veidojušas Jūrmalas pilsētu. Šo pieredzi papildina arī brīvdabas ekspozīcija pilsētvidē – Horna dārzā, kur skatāma izstāde “Jūrmalai – 65”, kas fotogrāfiju reprodukciju retrospektīvā stāsta par pilsētas attīstību. Savukārt Mākslas stacija “Dubulti” piedāvā laikmetīgās mākslas ekspozīcijas savdabīgā, sasalušu jūras bangu atgādinošā modernisma dzelzceļa stacijas ēkā, un nāk klajā ar zviedru fotogrāfa Larsa Tūnbjērka izstādi “Skaistais neglītajā un nejaukais šķietami skaistajā” (līdz 26/01/2025), kur spilgtas krāsas, drastisks humors un ikdienas attēlojums robežojas ar dīvaino un sirreālo. Bulduru Izstāžu nams piedāvā gan Jūrmalas mākslinieku, gan citvalstu autoru darbus, kā arī iespēju ielūkoties Jūrmalas leģendas – sava laika izcilākā latviešu ainavu gleznotāja Valda Buša (1924-2014) darbnīcā. Ziemas sezonā Izstāžu nams izrāda konkursizstādi “Cik vērts?” (līdz 28/12/2024), kas veltīta personiski, valstiski un globāli aktuālām tēmām. Savukārt Aspazijas mājā Dubultos apskatāma izstāde “SievietES” (līdz 19/01/2025), kas veltīta Aspazijas lugas “Vaidelote” pirmā iestudējuma 130. gadadienai. Izstāde pēta sievietes pieredzi un lomu sabiedrībā, izmantojot dažādus mākslas izteiksmes līdzekļus. Savukārt Vitālija Jermolajeva gleznu teātris “Inner Light” sniedz ieskatu maģiskās glezniecības dzīlēs.
Dzintaru koncertzāle spēlē īpašu lomu Latvijas ziemas kultūras dzīvē, un svētku sezonā tā aicina uz ikgadējo Ziemassvētku festivālu (08-31/12/2024), piedāvājot daudzveidīgu mūzikas programmu visām gaumēm. Festivāla koncertos uzstāsies tādi mākslinieki kā pianisti Andrejs Osokins un Evelīna Jēkabsone, vijolnieks Raimonds Ozols, indiešu multimāksliniece un dziedātāja ganavya, ģitārists Kaspars Zemītis, vokālā grupa Latvian Voices, Latvijas Radio koris, Rīgas Doma zēnu koris un citi izpildītāji.
Savukārt jaunā 2025. gada ziemas sezonas programmā iezīmējas tādi programmas pieturpunkti kā Raimonda Paula dzimšanas dienas koncerts (12/01), kurā Maestro uzstāsies kopā ar Edgaru Ošleju un Latvijas Radio bigbendu. Turpinājumā Jūrmala JAZZ (24/01) piedāvās britu dziedātāja Olas Onabules uzstāšanos, kurā mākslinieks muzicēs kopā ar Latvijas Radio bigbendu diriģenta Eda Partikas vadībā. Savukārt Valentīndienas noskaņai piemērots būs koncerts Georgijs Osokins un Kamila Tomā (14/02). Ziemas sezonas kulmināciju iezīmēs amerikāņu blūza un soula dziedātāja Big Daddy Wilson un viņa itāļu grupas Goosebumps Bros uzstāšanās (22/02). Šī koncertprogramma ievedīs klausītājus muzikālā ceļojumā cauri afroamerikāņu mūzikas tradīcijām, sākot no blūza un soula līdz pat folkmūzikai. Ziemas sezonas programmā Dzintaru koncertzāle piedāvās arī īpašus notikumus bērniem un jauniešiem, tostarp muzikālās pasakas un izglītojošus koncertus, kas veicina kultūras izpratni un mūzikas baudījumu jaunākajai auditorijai.
Vairāk par kultūras iespējām lasiet sadaļā “Māksla un kultūra” un “Pasākumi”.
Siltas, sātīgas un aromātiskas maltītes Jūrmalas restorānos
Kamēr ziemā kūrortpilsētas ikdiena ar dažādu kultūru un starptautisku viesu klātbūtni ir pieklusinātāka, Jūrmalas kulinārais piedāvājums saglabā savu pasaules garšu daudzveidību. Jūrmalas restorāni turpina piedāvāt autentiskus Kaukāza, Vidusāzijas, Austrumeiropas un Vidusjūras virtuves ēdienus gan tradicionālās, gan mūsdienīgās interpretācijās.
Šo virtuvju raksturīgā iezīme ir spēja pielāgoties klimatam un sezonai. Vidusāzijas virtuve ziemā izceļas ar bagātīgām zupām un sautējumiem, kas papildināti ar sildošām garšvielām. Kaukāza ēdienos bieži sastopami rieksti, zaļumi un sātīgas sastāvdaļas, kas palīdz stiprināt imunitāti, savukārt Vidusjūras virtuve, kas slavena ar sabalansētu un veselīgu ēdienu, ziemā piedāvā citrusaugļus un olīveļļu, kas palīdz organismam uzturēt enerģiju un labsajūtu.
Ziemas sezonā vairākos restorānos pilsētas ielās ir iespēja iegādāties glāzi sildoša karstvīna līdzi ņemšanai. Savukārt pastaigājoties pa pludmali, noteikti vērts piestāt stiklotajā namiņā ar terasi Simply Beach House (Pilsoņu iela 1). Tas ir viens no retajiem gardēžu pieturpunktiem, kas pludmalē darbojas visu sezonu, piedāvājot gan sildošus dzērienus, gan ēdienus.
Ziemā kafejnīcas vai restorāna apmeklējums kļūst īpaši priecinošs – tas sasilda un nomierina piejūras vējā saspringušo ķermeni.
Vairāk par Jūrmalas gastronomijas iespējām lasiet sadaļā “Ēd un Dzer”.